AKTUALNOŚCI

22 listopada 2021, tekst: Ireneusz Michał Hyra, foto: Jakub Szymczak

Dla Dobra Wspólnego


Podczas uroczystej gali Prezydent Andrzej Duda po raz szósty wręczył Nagrody Dla Dobra Wspólnego. Drobny gest wykonany wobec drugiego człowieka ma nieraz zupełnie niespodziewaną moc. Prostymi działaniami można przynieść tak wiele dobra – podkreślił Andrzej Duda.

Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: Człowiek – lider, Instytucja – organizacja, Dzieło – przedsięwzięcie, projekt oraz Nagroda Specjalna.

Tegorocznymi laureatami zostali:
 • Człowiek–lider - Bronisława Kufel-Włodek

  Aktywuje osoby z niepełnosprawnościami do sportu, założycielka uczniowskich klubów sportowych, była członkini Kadry Narodowej (wioślarstwo), polonistka, teatrolog, dziennikarka, wiceprzewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

 • Instytucja / organizacja - Fundacja „Wypłyń na Głębię”

  Opolska Fundacja od 2018 roku realizuje projekty edukacyjne i profilaktyczne skierowane do młodych ludzi, zajmuje się przeciwdziałaniem uzależnieniom wśród młodzieży szkolnej. W swoich działaniach skupia się zarówno na profilaktyce uniwersalnej, jak i na osobach, które pochodzą ze środowisk zagrożonych wykluczeniem i przejawiają dysfunkcyjne zachowania. • Dzieło / przedsięwzięcie, projekt - Inicjatywa Folkowe Przystanki

  Dzięki inicjatywie i pomysłowości założycielek Fundacji „Tu Brzoza”– sióstr Barbary Gortat i Pauliny Gortat–Gapińskiej, artystek, wielkich admiratorek wsi i natury, od 2015 roku powstało kilkanaście dzieł – galerii jednego obrazu. • Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego

  Zuzanna Janaszek-Maciaszek – Prezes Fundacji im. doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ

  Po tragicznej śmierci Ojca – Piotra Janaszka w 1998 roku wraz z siostrą Olgą kontynuuje jego dzieło i idee, najpierw w Fundacji Mielnica, a od 2004 r. w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka „PODAJ DALEJ”. Prowadzi aktywizację osób niepełnosprawnych przez sport, a celem podejmowanych działań jest maksymalne ich usamodzielnienie. Promuje profilaktykę niepełnosprawności oraz właściwych zachowań, uświadamiając młodym ludziom, jak niewiele trzeba, by doszło do tragicznego w skutkach wypadku, by w ciągu kliku sekund życie zmieniło się o 180 stopni.W uroczystości uczestniczyli również wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, minister w KPRP Bogna Janke oraz Wojciech Kolarski – sekretarz stanu i sekretarz kapituły Nagrody „Dla Dobra Wspólnego”.

Celem Nagrody przyznawanej przez Prezydenta RP jest wzmocnienie Rzeczypospolitej poprzez kreowanie patriotycznych postaw obywatelskich, wspieranie idei budowy społeczeństwa obywatelskiego oraz umacnianie świadomości obywatelskiej, solidarności oraz budowanie kapitału społecznego. Nagroda zachęca obywateli do czynnego uczestnictwa obywatelskiego oraz podejmowania aktywności na rzecz dobra wspólnego.

NASI PARTNERZY

Krakowski Holding Komunalny w Krakowie
Miejskie Przedsiebiorstwo Wodno Kanalizacyjne w Krakowie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie
Miejskie Przedsiebiorstwo Komunikacyjne w Krakowie Miejskie Przedsiębiorsto Oczyszczania w Krakowie