AKTUALNOŚCI

18 czerwca 2018, tekst: Ireneusz Michał Hyra, foto: Leszek Marmon

Za i przeciw myśliwym


18 czerwca 2018 roku w siedzibie Małopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Krakowie w Sali Baltazara Fontany Klubu Dziennikarzy Pod Gruszką, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Bajka o.... Profesor Zbigniew Bajka w czasie prawie 1,5 godzinnej dyskusji poruszał sprawy związane ze środowiskiem naturalnym, myślistwem i łowiectwem.


We wstępie do dyskusji Zbigniew Bajka podziękował głównemu partnerowi wydarzenia – Wodociągom Krakowskim za możliwość zorganizowania cyklu spotkań, w czasie, których będzie poruszał bardzo ważne dla społeczeństwa tematy – często równiez kontrowersyjne. Podziękował również Panu Wiesławowi Nalepie – Prezesowi Placu Targowego Stary Kleparz, oraz Panu Piotrowi Zygmuntowi – Prezesowi firmy Leśniczówka (www.lesniczowka.net) za produkty, z których przygotowano znakomitą ucztę myśliwską.

Spotkanie podzielono na dwie zasadnicze części – część panelową i część dyskusyjną. W części prezentacyjnej Zbigniew Bajka mówił o myśliwych i myślistwo – przekazywał, jaki obraz w mediach w ostatnim roku był prezentowany w społeczeństwie. Uwidaczniał błędy jakie popełniają dziennikarze pisząc o myślistwie i łowiectwie, oraz pokazywał przypadki materiałów które w sposób zasadniczy odbiegały od prawdy – z sarny nie wyrasta jeleń, podobnie jak nie poluje się 3 metry od klatki z bażantami.

Marek Wajdzik przedstawił zarys sytuacji populacyjnej zwierząt kręgowych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków łownych. Nie skupił się yi yulko na liczbach i statystyce. Pokusił się również o to aby zasymulować pozostawienie lasu samemu sobie, czyli jak to mówią ekolodzy aby odrodził się sam i regulował się wewnętrznie. Symulacje przeprowadził na istniejącym terenie, którym jest Magurski Park Narodowy. W parku żyje 1100 jeleni, 8 wilków (2 watahy), 4 rysie. Wataha wilków zabija rocznie 35-65 jeleni, 14-16 saren oraz 9-11 dzików, natomiast ryś w ciągu roku zabija 48 saren i 18 jeleni. Czyli w naszym przypadku maksymalna redukcja – 140 jeleni (wilk) + 72 (ryś) = 212 jeleni. Przyrost naturalny jelenia to według statystyk 26%, a zatem rocznie przybywa około 290 jeleni. Reasumując powyższy przykład samoregulacja w obecnych czasach jest niemożliwa z wielu przyczyn, między innymi z dominującą rolą człowieka. Dzięki temu że prowadzi się planową gospodarkę leśną, pozwala to na utrzymanie populacji większości gatunków zwierząt na odpowiednim poziomie.

Mecenas Jacek Zygmunt natomiast poruszył sprawy Prawa Łowieckiego z uwzględnieniem ostatnich zmian. Przedstawił krótką historię zmian w tym Prawie, jak również w sposób zasadniczy przeprowadził słuchaczy przez zawirowania prawne jakie nastąpiły w ostatnich dwóch latach.

Na koniec prof. Zbigniew Bonczar skupił się na pytaniu skąd taka potrzeba – dlaczego ludzie polują?. Pokazał również że ludzie polują nie tyle z bronią palna, ale stosują do polowań inne rodzaje broni – łuki, kusze – oraz drapieżne ptaki. Na temacie ptaków drapieżnych zatrzymał się trochę dłużej, gdyż sam jest zapalonym sokolnikiem.

Po omówieniu tych tematów wywiązała się rzeczowa dyskusja myśliwych, leśników z przeciwnikami myślistwa i łowiectwa.

Po burzliwej polemice (nie tylko panelistów, ale również przybyłych gości) zebrani przeszli do Sali Restauracyjnej Klubu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Pod Gruszką, gdzie trwały rozmowy kuluarowe i wymiana poglądów. Zebrani mogli również zakosztować kuchni myśliwskiej w postaci na przykład bigosu z dzika, gulaszu z sarniny i innych kiełbas, szynek i salami.NASI PARTNERZY

Wodociagi Miasta Krakowa
Leśniczówka
Plac Targowy Stary Kleparz